Asystent rodziny - kim jest?

W ramach kompleksowego wsparcia dla kobiet w  ciąży i  rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży powikłanej oraz w sytuacji niepowodzeń położniczych, a także dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i  nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, możesz skorzystać z pomocy asystenta rodziny, który pełni rolę koordynatora i przewodnika rodzin po systemie oferowanego wsparcia.

 

W czym pomoże Ci asystent rodziny?

Asystent nie tylko odpowie na pytania, ale też na podstawie pisemnego upoważnienia będzie mógł załatwiać (w imieniu kobiety w ciąży) sprawy w różnych instytucjach. Asystent pomoże także rozwiązać problemy opiekuńczo-wychowawcze.

 

Rolą asystenta rodziny jest koordynacja poradnictwa w zakresie:

  1. przezwyciężania trudności w pielęgnacji i wychowywaniu dziecka,
  2. wsparcia psychologicznego,
  3. pomocy prawnej, w szczególności w zakresie praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych,
  4. dostępu do rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz świadczeń opieki zdrowotnej.

 

Koordynacja poradnictwa przez asystenta rodziny polega na:

  1. składaniu wniosków do podmiotów realizujących wsparcie o podanie informacji o możliwym do zrealizowania przez nie wsparciu,
  2. opracowywaniu wspólnie z osobami objętymi poradnictwem katalogu możliwego do uzyskania wsparcia,
  3. składaniu wniosków w celu umożliwienia skorzystania ze wsparcia w imieniu osób objętych poradnictwem, na ich żądanie i na podstawie ich pisemnego upoważnienia, do podmiotów realizujących wsparcie, tj. jednostek samorządu terytorialnego oraz jednostek organizacyjnych realizujących wsparcie rodziny lub innych jednostek, z wyłączeniem podmiotów opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
  4. składaniu wniosków do podmiotów realizujących wsparcie o udzielenie informacji o zakresie udzielonego wsparcia, z wyłączeniem placówek opieki zdrowotnej.

 

Kto może uzyskać wsparcie asystenta rodziny?

Pomoc asystenta rodziny skierowana jest do:

  1. kobiet posiadających dokument potwierdzający ciążę,
  2. ich rodzin lub rodziny z dzieckiem dysponującym zaświadczeniem o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu wystawionym przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej.

 

Gdzie musisz się zwrócić?

Obowiązek wspierania rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych spoczywa na jednostkach samorządu terytorialnego. Pracę z rodziną organizuje gmina lub podmiot, któremu gmina zleciła realizację tego zadania. Asystent rodziny jest zatrudniony w jednostkach organizacyjnych systemu wspierania rodziny lub w instytucjach pozarządowych działających na zlecenie samorządu gminy.
W celu uzyskania pomocy zwróć się do Ośrodka Pomocy Społecznej lub Centrum Usług Społecznych w miejscu swojego zamieszkania.

 

Co musisz zrobić?

Aby uzyskać wsparcie asystenta rodziny należy wystąpić z wnioskiem do gminy, w której mieszkasz. Wsparciem asystenta rodziny mogą być objęte osoby uprawnione, które złożą niezbędne dokumenty:

  1. wniosek o koordynowanie wsparcia przez asystenta rodziny do kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej lub dyrektora Centrum Usług Społecznych w miejscu swojego zamieszkania;
  2. wniosek powinien zawierać klauzulę o wyrażeniu zgody na przetwarzanie przez asystenta rodziny danych osobowych wnioskodawcy, niezbędnych do wykonywania jego zadań oraz wyrażeniu zgody na przekazywanie asystentowi rodziny przez podmioty realizujące wsparcie, z wyłączeniem świadczeniodawców (podmioty opieki zdrowotnej), informacji o udzielonym wsparciu;
  3. wnioskodawca udziela pisemnego imiennego upoważnienia asystentowi rodziny do występowania w jego imieniu do podmiotów realizujących wsparcie, z wyłączeniem świadczeniodawców (placówki opieki zdrowotnej), w celu umożliwienia im skorzystania ze wsparcia.

Asystent rodzinny odgrywa rolę koordynatora po systemie wsparcia na podstawie pisemnego imiennego upoważnienia udzielonego przez osoby uprawnione do tego wsparcia.

 

Warto zobaczyć

Kliknij, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o pracy asystenta rodziny oraz uzyskać praktyczne informacje.

 

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. z 2023 r. poz. 1923)
  • Uchwała nr 160 Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” (M. P. poz. 1250, z późn. zm.)
  • Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2023 r. poz. 1426, z późn. zm.)