Urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski dla rodziców dziecka posiadającego zaświadczenie „Za życiem”

Na podstawie art. 1821a § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, zwanej dalej Kodeksem pracy, pracownicy-rodzice dziecka posiadającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad tym dzieckiem w wymiarze do 65 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie albo w wymiarze 67 tygodni – w przypadkach urodzenia dwojga lub więcej dzieci przy jednym porodzie.

Jednocześnie należy podkreślić, iż każdemu z rodziców dziecka przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z ww. wymiaru urlopu, przy czym prawa tego nie będzie można przenieść na drugiego z rodziców dziecka (jest to nieprzenoszalna część urlopu, zgodnie z art. 1821a § 4 Kodeksu pracy). Z kolei art. 1821c Kodeksu pracy stanowi, że urlop rodzicielski (cały jego wymiar 65/67 tygodni) jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w 5 częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.

Na podstawie art. 1821d § 1 Kodeksu pracy urlop rodzicielski jest udzielany na wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej składany przez pracownika-rodzica dziecka w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Do wniosku dołącza się dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a Kodeksu pracy. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

 

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące urlopu rodzicielskiego dla rodziców dziecka posiadającego zaświadczenie „Za życiem” znajdują się w zakładce Najczęstsze pytania