"Pomoc w domu"
Skorzystaj ze wsparcia „Pomoc w domu” - w ramach prac społecznie użytecznych
Jako opiekun osoby niepełnosprawnej możesz otrzymać pomoc w realizacji codziennych obowiązków domowych. Masz możliwość skorzystania z pracy osoby wykonującej prace społecznie użyteczne w wymiarze nie więcej niż 10 godzin tygodniowo.
WAŻNE!
„Pomoc w domu” nie jest opieką nad dzieckiem/osobą niepełnosprawną, a formą pomocy świadczonej na rzecz opiekunów osoby niepełnosprawnej w realizacji ich codziennych obowiązków domowych. Prace społecznie użyteczne wykonywane na rzecz opiekunów osób niepełnosprawnych obejmują zakres codziennych obowiązków domowych wykonywanych w ramach tych prac, w szczególności prace o charakterze pomocniczym, z wyłączeniem prac związanych z bezpośrednią opieką nad osobą niepełnosprawną, w szczególności pielęgnacji tych osób, zabiegów higienicznych i podawania leków.
Kto może uzyskać:
Opiekun osoby niepełnosprawnej, co oznacza członków rodziny opiekujących się dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji lub osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Rodzina oznacza odpowiednio: małżonków, rodziców dziecka w fazie prenatalnej, rodziców dziecka, opiekuna faktycznego dziecka, a także pozostające na ich utrzymaniu dzieci. Powyższa definicja rodziny w rozumieniu ustawy „Za życiem” nie obejmuje jednakże pełnoletnich dzieci opiekujących się niepełnosprawnym rodzicem.
Warunek uzyskania wsparcia:
Musisz być opiekunem osoby niepełnosprawnej i wnioskując o wsparcie „Pomoc w domu” w ramach prac społecznie użytecznych złożyć oświadczenie potwierdzające posiadanie statusu opiekuna osoby niepełnosprawnej.
WAŻNE!
Regulacje prawne dotyczące wykonywania prac społecznie użytecznych świadczonych na rzecz opiekunów osoby niepełnosprawnej nie przewidują innych niż wyżej wskazane kryteriów, od których uzależnione jest przyznawanie ww. formy pomocy. W związku z powyższym bez znaczenia pozostaje wysokość dochodów rodziny, otrzymywanie świadczeń i zasiłku pielęgnacyjnego, alimentów etc.
Gdzie składasz wniosek
- Opiekun osoby niepełnosprawnej wniosek o udzielenie wsparcia „Pomoc w domu” w ramach prac społecznie użytecznych składa do ośrodka pomocy społecznej (MOPS/OPS/GOPS).
- MOPS/OPS/GOPS współpracuje z urzędem pracy w celu wyboru odpowiedniej osoby do wsparcia opiekuna osoby niepełnosprawnej. Osobami wykonującymi prace społecznie użyteczne mogą być:
- osoby bezrobotne,
- osoby uczestniczące w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielnienia, lokalnym programie pomocy społecznej lub indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego, jeżeli podjęły uczestnictwo w tych formach w wyniku skierowania powiatowego urzędu pracy.
- Opiekun, wyrażający chęć skorzystania z pomocy, może wybrać spośród wskazanych osób jedną, która będzie w sposób stały świadczyć prace na jej rzecz.
WAŻNE!
Wszelkie decyzje w zakresie udzielania wsparcia „Pomoc w domu” w ramach prac społecznie użytecznych podejmuje starosta.
Informacje dodatkowe:
Uzyskasz:
- w Powiatowym Urzędzie Pracy,
- w ośrodku pomocy społecznej (MOPS/OPS/GOPS).
WAŻNE!
Regulacja ustawowa dotycząca wsparcia „Pomoc w domu” obejmuje wszystkie powiaty na terenie kraju.
Podstawa prawna:
- art. 73a ustawy ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2023 r. poz. 735, z późn. zm.)
- rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2017 r. w sprawie organizowania prac społecznie użytecznych (Dz. U. poz. 2447)
- Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. z 2023 r. poz. 1923)