Ułatwienia dla opiekunów osób z niepełnosprawnością w powrocie do aktywności zawodowej

Skorzystaj z form pomocy ułatwiających opiekunom osób niepełnosprawnych powrót do aktywności zawodowej

  • Jako bezrobotny/poszukujący pracy opiekun osoby niepełnosprawnej skorzystaj z:
    • dofinansowania na podjęcie działalności gospodarczej;
    • dofinansowania na podjęcie działalności na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnej;
    • pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej.
  • Jako bezrobotny skorzystaj z:
    • dofinansowania na zakładanie żłobków lub klubów dziecięcych z miejscami dla dzieci niepełnosprawnych lub świadczenie usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych;
    • pożyczki na zakładanie żłobków lub klubów dziecięcych z miejscami dla dzieci niepełnosprawnych lub świadczenie usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych.
  • Jako przedsiębiorca/pracodawca (podmiot prowadzący działalność gospodarczą) skorzystaj z:
    • refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, na którym zostanie zatrudniony skierowany opiekun;
    • pożyczki na utworzenie miejsca pracy, na którym zostanie zatrudniony skierowany opiekun.

 

Kto może uzyskać:

  • Bezrobotny opiekun osoby niepełnosprawnej (dofinansowanie i pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej oraz dofinansowanie na podjęcie działalności na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnej);

  • Poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekun osoby niepełnosprawnej z wyłączeniem opiekunów osoby niepełnosprawnej pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (dofinansowanie i pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej oraz dofinansowanie na podjęcie działalności na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnej);

  • Bezrobotny (dofinansowanie i pożyczka na zakładanie żłobków lub klubów dziecięcych z miejscami dla dzieci niepełnosprawnych lub świadczenie usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych);

  • Przedsiębiorca/pracodawca - podmiot prowadzący działalność gospodarczą (refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy i pożyczka na utworzenie miejsca pracy, na których zostanie zatrudniony skierowany opiekun).

 

WAŻNE!

Opiekun osoby niepełnosprawnej, co oznacza członków rodziny opiekujących się dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji lub osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Rodzina oznacza odpowiednio: małżonków, rodziców dziecka w fazie prenatalnej, rodziców dziecka, opiekuna faktycznego dziecka, a także pozostające na ich utrzymaniu dzieci. Powyższa definicja rodziny w rozumieniu ustawy „Za życiem” nie obejmuje jednakże pełnoletnich dzieci opiekujących się niepełnosprawnym rodzicem.

 

Warunek uzyskania wsparcia:

Musisz być:

  • Opiekunem osoby niepełnosprawnej; obowiązek posiadania statusu osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy niepozostającej w zatrudnieniu lub niewykonującej innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem opiekunów osoby niepełnosprawnej pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów; zarejestrowanej w urzędzie pracy;

  • Bezrobotnym; obowiązek posiadania statusu osoby bezrobotnej, zarejestrowanej w urzędzie pracy;

  • Przedsiębiorcą/pracodawcą; prowadzenie działalności gospodarczej.

 

Formy wsparcia:

 

Realizowane przez Powiatowe Urzędy Pracy:

  1. Dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej.
    • Starosta (dyrektor powiatowego urzędu pracy działający z upoważnienia starosty) może przyznać, na uzasadniony wniosek złożony do powiatowego urzędu pracy jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
      Wniosek powinien zawierać m.in. informację o rodzaju planowanej działalności gospodarczej, kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności gospodarczej oraz źródła ich finansowania, szczegółową specyfikację wydatków do poniesienia w ramach dofinansowania, proponowaną formę zabezpieczenia zwrotu dofinansowania.
      Środki przeznaczane z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej są środkami bezzwrotnymi pod warunkiem spełnienia przez nowopowstałego przedsiębiorcę postanowień zawartej umowy.
      Przewidziane preferencyjne warunki:
      • zniesienie warunku nieposiadania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w okresie co najmniej 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku o dofinansowanie,
      • zwrot jednorazowych środków otrzymanych na podjęcie działalności gospodarczej proporcjonalnie do okresu jaki pozostał do 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, bez odsetek, jeżeli działalność gospodarcza była prowadzona przez okres krótszy niż 12 miesięcy.
  2. Dofinansowanie na założenie spółdzielni socjalnej lub przystąpienie do niej po jej założeniu.
    Starosta (dyrektor powiatowego urzędu pracy działający z upoważnienia starosty) może przyznać, na uzasadniony wniosek złożony do powiatowego urzędu pracy jednorazowe środki na założenie spółdzielni socjalnej lub przystąpienie do niej po jej założeniu, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia.
  3. Dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu żłobków lub klubów dziecięcych z miejscami dla dzieci niepełnosprawnych lub świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych.
    Starosta (dyrektor powiatowego urzędu pracy działający z upoważnienia starosty) może przyznać, na uzasadniony wniosek złożony do powiatowego urzędu pracy jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu żłobków lub klubów dziecięcych z miejscami dla dzieci niepełnosprawnych lub świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
    Środki przeznaczane z Funduszu Pracy na ww. wsparcie są środkami bezzwrotnymi pod warunkiem spełnienia przez nowopowstałego przedsiębiorcę postanowień zawartej umowy.
    Przewidziane preferencyjne warunki:
    • zwrot jednorazowych środków otrzymanych na podjęcie działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu żłobków lub klubów dziecięcych z miejscami dla dzieci niepełnosprawnych lub świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych proporcjonalnie do okresu jaki pozostał do 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, bez odsetek, jeżeli działalność gospodarcza była prowadzona przez okres krótszy niż 12 miesięcy.
  4. Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.
    Starosta (dyrektor powiatowego urzędu pracy działający z upoważnienia starosty) może podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą zrefundować koszty wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego poszukującego pracy niepozostającego w zatrudnieniu lub niewykonującego innej pracy zarobkowej opiekuna osoby niepełnosprawnej w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.
    Przedsiębiorca zamierzający utworzyć stanowisko pracy dla skierowanego poszukującego pracy opiekuna osoby niepełnosprawnej może złożyć wniosek w sprawie udzielenia z Funduszu Pracy refundacji do starosty właściwego ze względu na swoją siedzibę albo ze względu na miejsce wykonywania pracy przez skierowanego poszukującego pracy opiekuna osoby niepełnosprawnej.
    Przewidziane preferencyjne warunki:
    • możliwość zatrudnienia opiekuna osoby niepełnosprawnej na refundowanym stanowisku pracy co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy; wysokość refundacji jak przy warunkach ogólnych, proporcjonalnie do części etatu.

 

Realizowane przez pośredników finansowych:

  1. Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej.
    Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej przez poszukującego pracy opiekuna osoby niepełnosprawnej niepozostającego w zatrudnieniu lub niewykonującego innej pracy zarobkowej przyznawana jest na preferencyjnych warunkach do wysokości nie wyższej niż 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej może stanowić do 100% kosztów jej podjęcia. Pożyczki udzielane są przez pośredników finansowych. Niskooprocentowane pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej są udzielane na okres 7 lat ze stałym oprocentowaniem wynoszącym w skali roku 0,1 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski. Pożyczka udzielana jest z możliwością skorzystania z rocznej karencji w spłacie kapitału, bez jakichkolwiek opłat i prowizji. Procedura ubiegania się o pożyczkę została maksymalnie uproszczona. Warunkiem jej uzyskania jest złożenie poprawnie wypełnionego i kompletnego wniosku o pożyczkę, który zawiera w swej treści elementy biznes planu zakładanego przedsięwzięcia.
    Przewidziane preferencyjne warunki:
    • zwrot niespłaconej kwoty pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej proporcjonalnie do okresu jaki pozostał do 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli działalność gospodarcza była prowadzona przez okres krótszy niż 12 miesięcy, bez odsetek oraz dodatkowych kosztów,
    • oprocentowanie pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej jest stałe i wynosi, w skali roku, 0,1 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.
  2. Pożyczka na zakładanie żłobków lub klubów dziecięcych z miejscami dla dzieci niepełnosprawnych lub świadczenie usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych.
    Pożyczka na zakładanie żłobków lub klubów dziecięcych z miejscami dla dzieci niepełnosprawnych lub świadczenie usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych przyznawana jest na preferencyjnych warunkach do wysokości nie wyższej niż 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Pożyczka na podjęcie ww. działalności gospodarczej może stanowić do 100% kosztów jej podjęcia. Pożyczki udzielane są przez pośredników finansowych. Niskooprocentowane pożyczki na podjęcie ww. działalności gospodarczej są udzielane na okres 7 lat ze stałym oprocentowaniem wynoszącym w skali roku 0,1 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski. Pożyczka udzielana jest z możliwością skorzystania z rocznej karencji w spłacie kapitału, bez jakichkolwiek opłat i prowizji. Procedura ubiegania się o pożyczkę została maksymalnie uproszczona. Warunkiem jej uzyskania jest złożenie poprawnie wypełnionego i kompletnego wniosku o pożyczkę, który zawiera w swej treści elementy biznes planu zakładanego przedsięwzięcia.
    Przewidziane preferencyjne warunki:
    • zwrot niespłaconej kwoty pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej proporcjonalnie do okresu jaki pozostał do 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli działalność gospodarcza była prowadzona przez okres krótszy niż 12 miesięcy, bez odsetek oraz dodatkowych kosztów,
    • oprocentowanie pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej jest stałe i wynosi, w skali roku, 0,1 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.
  3. Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy.
    Pożyczki na utworzenie stanowiska pracy dla poszukującego pracy niepozostającego w zatrudnieniu lub niewykonującego innej pracy zarobkowej opiekuna osoby niepełnosprawnej, w tym dla skierowanych przez powiatowy urząd pracy udzielane są one przez pośredników finansowych wybranych przez Bank Gospodarstwa Krajowego w całym kraju. Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy jest udzielana na podstawie umowy, na wniosek podmiotu, po przedstawieniu kosztorysu dotyczącego tworzonego stanowiska pracy, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia. Oprocentowanie pożyczki na utworzenie stanowiska pracy dla poszukującego pracy niepozostającego w zatrudnieniu lub niewykonującego innej pracy zarobkowej opiekuna osoby niepełnosprawnej jest stałe i wynosi, w skali roku 0,1 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski. Okres spłaty pożyczki na utworzenie stanowiska pracy nie może być dłuższy niż 3 lata.
    Aktualne informacje w zakresie pożyczki na utworzenie stanowiska pracy dostępne są po kliknięciu.
    ​​​​​​​Przewidziane preferencyjne warunki:
    • możliwość zatrudnienia osoby na utworzonym stanowisku pracy co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy; wysokość pożyczki jak przy warunkach ogólnych, proporcjonalnie do części etatu.

 

Gdzie składasz wniosek

Do Powiatowego Urzędu Pracy:

  • wniosek o dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej,
  • wniosek o dofinansowanie na podjęcie działalności na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnej;
  • wniosek o dofinansowanie na założenie żłobka lub klubu dziecięcego z miejscami dla dzieci niepełnosprawnych lub świadczenie usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych;
  • wniosek o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, na którym zostanie zatrudniony skierowany opiekun osoby niepełnosprawnej.

 

Do pośredników finansowych:

  • wniosek o pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej;
  • wniosek o pożyczkę na zakładanie żłobków lub klubów dziecięcych z miejscami dla dzieci niepełnosprawnych lub świadczenie usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych;
  • wniosek o pożyczkę na utworzenie miejsca pracy, na którym zostanie zatrudniony skierowany opiekun.

 

WAŻNE!

Wszelkie decyzje w zakresie udzielania wsparcia (dofinansowanie/refundacja) podejmuje starosta. W odniesieniu do pożyczek decyzje w zakresie udzielania wsparcia podejmują pośrednicy finansowi.

 

Informacje dodatkowe:

Uzyskasz:

  • w Powiatowym Urzędzie Pracy (dofinansowanie/refundacja);
  • u pośrednika finansowego (pożyczki).

 

WAŻNE!

Pożyczki udzielane są przez pośredników finansowych wybranych przez Bank Gospodarstwa Krajowego w całym kraju. Lista pośredników finansowych jest dostępna na stronie internetowej "Wsparcie w starcie".

Aktualne informacje w zakresie pożyczek są dostępne na stronie internetowej "Wsparcie w starcie".

 

Podstawa prawna

  • art. 46 i art. 61e – art. 61x ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2023 r. poz. 735, z późn. zm.)
  • rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2022 r. poz. 243)
  • rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 12 maja 2023 r. w sprawie przyznawania środków na założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej, utworzenie stanowiska pracy oraz na finansowanie kosztów wynagrodzenia skierowanej osoby w spółdzielni socjalnej lub przedsiębiorstwie społecznym (Dz. U. poz. 963)
  • Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. z 2023 r. poz. 1923)