Zajęcia klubowe w Warsztatach Terapii Zajęciowej

Zajęcia klubowe w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej

 

 

 

 

 

Czym są zajęcia klubowe?

Zajęcia klubowe oznaczają zorganizowaną formę rehabilitacji mającą na celu wspieranie osób niepełnosprawnych w utrzymaniu samodzielności i niezależności w życiu społecznym i zawodowym.

 

Kto może korzystać z zajęć klubowych?

  • osoby niepełnosprawne, posiadające ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne), które były uczestnikami WTZ i opuściły go w związku z podjęciem zatrudnienia,
  • osoby niepełnosprawne, posiadające ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne), znajdujące się na prowadzonej przez podmiot prowadzący WTZ liście osób (o której mowa w art. 10f ust. 2a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych), których zgłoszenie do uczestnictwa w warsztacie zostało zatwierdzone i które nie rozpoczęły terapii w WTZ.

 

Kto prowadzi zajęcia klubowe?

Zajęcia klubowe mogą być prowadzone przez warsztat terapii zajęciowej. Listę warsztatów terapii zajęciowej, które prowadzą zajęcia klubowe znajdziesz w „Bazie pomocy” (Lista WTZ, które prowadzą zajęcia klubowe).

 

Jak długo trwają zajęcia klubowe?

Czas trwania zajęć klubowych wynosi nie mniej niż 5 godzin miesięcznie.

Szczegółowy zakres i organizację tych zajęć ustala warsztat terapii zajęciowej.

 

Z jakich środków finansowane są zajęcia klubowe?

Program realizowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Dofinansowanie zajęć klubowych jest przyznawane przez samorząd powiatowy ze środków PFRON z uwzględnieniem ustalonej przez Zarząd PFRON miesięcznej stawki osobowej.

 

Podmioty realizujące

Realizatorami programu są samorządy powiatowe, a adresatami podmioty prowadzące warsztaty terapii zajęciowej.

 

Więcej informacji o programie:

Materiały i dokumenty związane z realizacją programu zostały udostępnione na stronie internetowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych:

Treść programu „Zajęcia klubowe w WTZ”

Krótki materiał filmowy dot. programu

 

Podstawa prawna:

Art. 10g-h ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44)

Podstawą prawną uruchomienia i realizacji programu służącego finansowaniu zajęć klubowych pn. „Zajęcia klubowe w WTZ” jest art. 47 ust. 1 pkt 4a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych