Jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł
Jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tysięcy złotych przysługuje z tytułu urodzenia żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu.
Kto może się o nie starać?
Matka lub ojciec, opiekun prawny (tj. osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem) albo opiekun faktyczny dziecka (tj. osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, jeżeli wystąpiła do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka).
Czy dochód jest brany pod uwagę?
Jednorazowe świadczenie przysługuje bez względu na osiągane dochody.
Jakie dokumenty przygotować?
-
wniosek o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (wniosek otrzymasz w urzędzie w Twoim miejscu zamieszkania, który przyznaje to świadczenie lub możesz go pobrać na stronie internetowej i wypełnić samodzielnie w domu: pobierz i wydrukuj wniosek o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia 4000 zł);
-
zaświadczenie, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną najpóźniej od 10 tygodnia ciąży do porodu. Zaświadczenie takie uzyskasz u lekarza lub położnej. Wymóg ten nie dotyczy opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych, a także osób, które przysposobiły dziecko;
-
zaświadczenie lekarskie, które potwierdza u dziecka ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w czasie ciąży lub w czasie porodu.
W zależności od okoliczności może pojawić się potrzeba przedstawienia dodatkowych dokumentów, dlatego najlepiej skontaktuj się ze swoim urzędem i dowiedz się, czy musisz dostarczyć dodatkowe dokumenty, a jeśli tak, to jakie.
Do kiedy należy złożyć wniosek?
Złóż wniosek o wypłatę świadczenia w terminie 12 miesięcy od dnia
- narodzin żywego dziecka,
- objęcia opieką albo przysposobienia dziecka, nie później niż do dnia, w którym dziecko ukończy 18 rok życia.
Wniosek złożony po terminie nie zostanie rozpatrzony.
Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek wraz z kompletem wymaganych dokumentów należy złożyć w urzędzie miasta/gminy lub ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce gminy właściwej dla miejsca zamieszkania.
Więcej informacji
-
uzyskasz w urzędzie, który realizuje świadczenia rodzinne, tj. w urzędzie miasta lub gminy/ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce gminy właściwej dla twojego miejsca zamieszkania;
-
może udzielić Ci asystent rodziny. Kliknij, aby przejść do informacji na temat asystenta rodziny;
-
znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
Podstawa prawna