Dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego
Wychowujesz dziecko z niepełnosprawnością, zmagasz się z problemem prawnym lub inną trudną sprawą życiową? Czy wiesz, że możesz skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej i doradztwa obywatelskiego w jednym z ponad 1500 punktów (Sprawdź dostępność usług nieodpłatnej pomocy w poszczególnych punktach). Część z nich jest dedykowana osobom z określonymi potrzebami. Do twojej dyspozycji pozostają dyżury specjalistyczne w dziedzinach: „Pomoc rodzinom wychowującym dzieci z niepełnosprawnością”, „Problemy osób z niepełnosprawnością” (numery telefonów do punktów specjalizujących się w tych obszarach możesz znaleźć w naszej „Bazie pomocy”).
Czym są dyżury specjalistyczne?
Z początkiem 2022 roku w wybranych punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego zostały uruchomione dyżury o określonej specjalizacji, m.in. w zakresie
Wiele z punktów specjalistycznych oferuje obecnie możliwość skorzystania z porady zdalnej, czyli przy użyciu środków komunikowania się na odległość, co pozwala na skorzystanie z pomocy specjalisty beneficjentom z całego kraju.
Jak umówić wizytę?
Jeżeli chcesz umówić się na poradę zadzwoń pod wskazany numer telefonu prowadzony przez właściwy powiat lub skorzystaj ze strony do zapisów (Strona do zapisów na nieodpłatną pomoc prawną, poradę obywatelską lub mediację).
Jeżeli nie możesz stawić się osobiście w punkcie – skorzystaj z porady zdalnej.
Dodatkowe informacje
Szczegółowe informacje o zapisie na poradę, dokumentach, które należy ze sobą zabrać oraz punktach nieodpłatnej pomocy znajdziesz na następujących stronach:
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 945)
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego (Dz.U. poz. 2492, z późn. zm.)